گزارش تصویری از برنامه های اجرا شده در دهه فجرسال1397 به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در شهرداری ارسک

 

حضور شهردار، بخشدار، شورای اسلامی شهر و کارکنان ادارات در دفتر امام جمعه شهر ارسک

 

افتتاح سنگفرش معابر شهرارسک با حضور فرماندار، امام جمعه ، بخشدار و جمعی از مسئولین 

 

 

 حضورمردم،  فرماندار، امام جمعه ، شهردار، بخشدار و جمعی از مسئولین شهر در گلزار شهدای ارسک و بیعت با آرمانهای شهدا

 

 

رژه موتوری در سطح شهر به مناسبت ورود امام خمینی به ایران  

 

ادامه برنامه های دهه فجر 97 در خبر بعدی همین سایت ملاحظه فرمایید.

 

با تشکر: روابط عمومی شهرداری ارسک 

 آشنایی با کمیسیون های شهرداری (3)
 
 

کمیسیون تبصره بند 20 ماده 55 قانون شهرداری ماده 55 قانون شهرداری دارای 28 بند است که به بیان وظایف قانونی شهرداری ها اختصاص دارد. به موجب بند 20 این ماده (اصلاحی سال 1345 ) که از قواعد آمره و مربوط به نظم عمومی  است، جلوگیری از ایجاد و تاسیس تمامی اماکنی که به نحوی موجب بروز مزاحمت برای ساکنان شهر می شوند، از جمله وظایف شهرداری هاست.

 

 

 

  از آنچه در متن بند 20 ماده 55 قانون شهرداری آمده است، عناوین زیر را می توان به عنوان تکالیف قانونی شهرداری استخراج کرد:
   جلوگیری از ایجاد و تاسیس اماکنی که به نحوی موجب بروز  مزاحمت برای ساکنان شهرهاست.
   جلوگیری از ایجاد و تاسیس اماکنی که به نحوی فعالیت آنها مخالف اصول بهداشت شهری است.
     جلوگیری از تاسیس تمامی مشاغل و کسب هایی که ایجاد مزاحمت و سر وصدا کنند، یا تولید دود، یا عفونت کنند و یا باعث تجمع حشرات و جانوران شوند.
      اقدام در خصوص تخریب کوره های آجر، گچ و آهک پزی و خزینه گرمابه های عمومی که در تعارض با بهداشت شهری هستند.
    تعطیل و انتقال مراکز ساخت مواد محترقه و مراکز دامداری.

 

 

 

 

اهم عناوینی که  از سوی کمیسیون بند 20 ماده 55 قانون شهرداری به عنوان اتخاذ تصمیم و صدور رای مورد نظر قرار گرفته، می توان به شرح زیر خلاصه کرد :
    رای صادره مبنی بر اجرای تمهیداتی از قبیل رفع مزاحمت ایجاد شده برای ساکنان، عابران و...
     رای صادره مبنی  بر  توقف فعالیت مغایر  بهداشت شهری
   رای صادره مبنی بر تعطیل یا تخریب محل
     رای صادره مبنی بر انتقال به خارج از شهر

 

 

 

اعضای کمیسیون سه نفر هستند که از طرف شورای اسلامی شهر انتخاب می شوند. جلسات کمیسیون با حضور هر سه عضو رسمیت یافته و رای اکثریت اعضا مناط اعتبار خواهد بود. این رای قطعی بوده ولازم الاجراست. در صورت اعتراض مالک یا ذینفع به رای کمیسیون، شعب دیــــوان عـــدالــت اداری صلاحیت رسیدگی خواهند داشت .شــهــرداری هــا موظفند توسط ماموران خود به طور مرتب از سطح شهر بازدید و در صورت مشاهده هرگونه فعالیتی که به نحوی از انحا موجب بروز مزاحمت برای شهروندان ویا با اصول بهداشتی مغایــــر باشــد را  گــزارش  کرده و سپس شهرداری به صورت کتبی ضمن قید مهلت مناسب جهت اقدامات اصلاحی مراتب را به مالک ابلاغ کند.  مالک در صورت اعتراض به نامه شهرداری 10 روز فرصت دارد تا اعتراض کتبی خود را به دبیرخانه کمیسیون اعلام کند. پس از آن جلسه کمیسیون تشکیل و اعضا با مطالعه و بررسی لایحه اعتراضیه مالک و درخواست شهرداری و با در نظر داشتن قوانین ومقررات مرتبط نسبت به صدور رای اقدام خواهند کرد.هرگاه رای کمیسیون مبنی بر تایید نظر شهرداری باشد و صاحب ملک به موقع اعتراض نکند ویا شخصا دستور شهرداری را اجرا نکند، شهرداری مستقیما توسط ماموران خود اقدام خواهد کرد.متن بند 20 ماده 55 قانون شهرداری وتبصره زیر آن بدین شرح  است: «جلوگیری از ایجاد و تاسیس همه اماکن که به نحوی از انحا موجب بروز مزاحمت برای ساکنان یا مخالف اصول بهداشت در شهرهاست، شهرداری مکلف است از تاسیس کارخانه‌ها، کارگاه‌ها، گاراژهای عمومی و تعمیرگاه‌ها و دکان‌ها و همچنین مراکزی که مواد محترقه می‌سازند و اصطبل چهار پایان و مراکز دامداری و به طور کلی تمام مشاغل و کسب‌هایی که ایجاد مزاحمت و سر و صدا کنند یا تولید دود و یا عفونت و یا تجمع حشرات و جانوران کرده، جلوگیری کند و در تخریب کوره‌های آجر و گچ و آهک‌پزی و خزینه گرمابه‌های عمومی که مخالف بهداشت است، اقدام کند و با نظارت و مراقبت در وضع دودکش‌های اماکن و کارخانه‌ها و وسایل نقلیه که کارکردن آنها دود ایجاد می‌کند از آلوده شدن هوای شهر جلوگیری کند و هرگاه تاسیسات مذکور فوق قبل از تصویب این قانون به وجود آمده باشد، آنها را تعطیل کند و اگر لازم شود، آنها را به خارج از شهر انتقال دهد. تبصره- شهرداری در مورد تعطیل و تخریب و انتقال به خارج از شهر مکلف است مراتب را ضمن دادن مهلت مناسبی به صاحبان آنها ابلاغ کند و اگر صاحب ملک به نظر شهرداری معترض باشد باید ظرف 10 روز اعتراض خود را به کمیسیونی مرکب از سه نفر که از طرف انجمن شهر انتخاب خواهند شد، تسلیم کند، رای کمیسیون قطعی و  لازم‌الاجراست. هرگاه رای کمیسیون مبنی بر تایید نظر شهرداری باشد و یا صاحب ملک در موقع اعتراض نکرده و یا در مهلت مقرر شخصا اقدام نکند، شهرداری به وسیله ماموران خود راسا اقدام خواهد کرد .» 

    کمیسیون ماده 99 قانون شهردار‌ی 


1- مستند قانونی تشکیل کمیسیون:تبصره 2 بند 3 قانون الحاق یک بند و 3 تبصره به عنوان بند (3) به ماده 99 قانون شهرداری‌
2- اعضای کمیسیون: نمایندگان 1- وزارت کشور 2-  قوه قضائیه 3-  وزارت راه و شهرسازی 
3- رسمیت جلسه و اعتبار تصمیمات :جلسه با حضور هر سه نفر عضو تشکیل و تصمیمات کمیسیون با اکثریت آرا معتبر  است. 
4- مرجع رسیدگی به اعتراض از تصمیمات کمیسیون 
مالک یا مالکین می‌توانند اعتراض خود را به دیوان عدالت اداری تقدیم تا برابر ضوابط اقدام لازم شود. 
5- وظایف کمیسیون :این کمیسیون مرجع رسیدگی به (ساخت و سازهای غیرمجاز، ساخت و سازهایی که مطابق با مفاد پروانه ساختمانی نباشد، ساخت و سازهایی که مطابق اصول فنی و مهندسی ساخته نشده اند) و به طور کلی تخلفات  ساختمانی در خارج از حریم شهر  است. 


6- مفاد قانونی مرتبط با کمیسیون

الف-  تبصره 2 (الحاقی 1/12/1372 و اصلاحی 31/3/1390) به بند 3  ماده 99قانون شهرداری مصوب 1345:
به منظور جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در خارج از حریم مصوب شهرها و نحوه رسیدگی به موارد تخلف، کمیسیونی مرکب از نمایندگان وزارت کشور، قوه قضائیه و وزارت راه و شهرسازی در استانداری‌ها تشکیل خواهد شد. کمیسیون حسب مورد و با توجه به طرح جامع (چنانچه طرح جامع به تصویب نرسیده باشد با رعایت ماده 4 آیین‌نامه احداث بنا در خارج از محدوده قانونی و حریم شهرها مصوب 1355) نسبت به صدور  رای قلع بنا یا جریمه معادل 50 درصد تا 70 درصد قیمت روز اعیانی تکمیل شده اقدام خواهد کرد. مراجع ذی‌ربط موظفند برای ساختمان‌هایی که طبق مقررات این قانون و نظر کمیسیون برای آنها جریمه تعیین و پرداخت شده در صورت درخواست صاحبان آنها برابر مقررات گواهی پایان کار صادر کنند.

ب  - مواد 4و8و10 از آیین نامه استفاده از اراضی، احداث بنا و تاسیسات در خارج از حریم شهرها و محدوده روســـتـــاهـــا مصـــوب 10/2/1391:
ماده 4: ایجاد هرگونه بنا و تاسیسات در خارج از حریم شهرها و محدوده روستاها پس از رعایت مفاد طرحهای توسعه و عمران (جامع) ناحیه ای و مجموعه شهری (در صورت وجود) با رعایت شرایط زیر مجاز است:

 الف- حریم قانونی نسبت به راهها و راه آهن، معادن، دریا، رودخانه، جنگلها، دریاچه ها، تالابها، نهرهای عمومی، قنوات و چاهها، مسیلها، خطوط و پــــایـــه هـــــای انتقـــــال نیـــروی بــــرق، خطــــوط ارتباطی و فیبر نوری و پـــایـــه هــــای تــاسیسات مخـــابـــراتـــی، پـــلهـــا و تونلهای واقع در مسیر  راهها یا تاسیسات عمومی و عمرانــی، لـــولــه های انتقال نفت و گاز، سدها و کانالها و شبکه های آبیاری، خطوط و لوله های آبـــرســــانی، تــاسیــــسات نظامی و انتظامی و امنیتی و مرزی، تصفیه خانه های آب و فاضلاب، سیــل بندها، سیــل گیرها، ابنیه و آثار تاریخی و طبیعی و تاسیسات هسته ای.
 ب - ضوابط بهداشت عمومی و بهسازی و حفاظت محیط زیست.
  ج-قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها - مصوب 1374-و اصلاحیه های بعدی آن.
د - اصول، ضوابط و معیارهای پدافند غیرعامل.
  ه- ضوابط و مقررات سازمان حفاظت محیط زیست در مناطق چهارگانه و ضوابط و معیارهای استقرار واحدها و فعالیتهای صنعتی و تولیدی موضوع تصویب نامه شماره 78946/ت39127هـ مورخ 15/4/1390 و اصلاحات بعدی آن.
 و -آیـین نامه نصاب اراضی قـابل واگذاری به فعالیتهای مختلف در خـارج از حریم شهرها و محـدوده روستاها موضوع تصویب نامه شماره 79259/ت42849هـ مورخ 15/4/1390.


تبصره1- تعیین کاربری و ضوابط ساخت و ساز برای هر یک از انواع کاربری ها و فعالیت ها اعم از عرض گذر، نحوه استقرار بنا، سطح اشغال و تراکم ساختمانی باید به تصویب شورای برنامه ریزی و توسعه استان برسد.
ماده8 -  احداث هر گونه بنا یا صدور مجوز برای احداث آن به منظور سکونت دائم در اراضی موضوع این آیین نامه، خارج از محدوده شهرهای جدید، شهرک های مسکونی و روستاهای موجود ممنوع است.
 ماده10- دستگاههای اجرایی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی مکلفند قبل از احداث هر گونه بنا در اراضی موضوع این آیین نامه پروانه ساختمانی دریافت کنند. مرجع موضوع این ماده را  معاون امور عمرانی استانداری تعیین می کند.
  تبصره1-مرجع تعیین  شده برای صدور پروانه موظف است مطابق کاربری مصوب با رعایت قوانین و مقررات مربوط و استفاده از خدمات مهندسان دارای پروانه اشتغال نسبت به صدور پروانه ساختمانی و نظارت بر ساخت و ساز اقدام کند.
 تبصره2- مرجع صدور پروانه مکلف است قبـل از هرگونه اقدام نظریه کمیسـیون تبصره (1) ماده (1) قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ هارا اخذ کند.
 تبصره3-ایجاد هرگونه حصار از جمله دیوار یا فنس مستلزم اخذ مجوز از مرجع صدور پروانه موضوع این ماده است. وزارت نیرو در خصوص دکل های انتقال برق از شمول این تبصره مستثنی است.کمیسیون تشخیص باغات: «ادامه آیین‌نامه قانون اصلاح قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها»

 

    ماده 10- در اجرای مواد 1 و 7 قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها و اصلاحیه‌های آن، شهرداری موظف است شناسنامه باغات مشمول این قانون را به همراه مشخصات ذیل تهیه کرده وبه روز نگهداری نماید: 
الف) شماره پلاک ثبتی یا شماره نوسازی پلاک مشمول 
ب) مساحت ملک 
ج) نشانی دقیق محل شامل شهر، منطقه، ناحیه، خیابان، کوچه شماره، نام مالک یا ذی‌نفع 
د) تعداد مشخصات هر یک از درختان مشمول قانون به تفکیک نوع مثمر و غیرمثمر 
ه‍) نام، مشخصات، سمت و امضای مامور تنظیم کننده اطلاعات شناسنامه که به عنوان ضابط دادگستری شناخته می‌شود.

 

 

تبصره 1- شهرداری موظف است پس از شناسایی، باغ‌های واقع در محدوده و حریم شهر آنها را روی نقشه و سامانه‌های مربوط (GIS و... ) مشخص و اعلام نماید. این باغ‌ها به هیچ وجه، حتی در صورت قطع تمام درختان، بدون اخذ مجوزهای قانونی از عنوان باغ خارج نخواهند شد. 
تبصره 2- شهرداری موظف است نسخه‌ای از شناسنامه تنظیمی محل مزبور را به مالک یا ذینفع یا قائم‌مقام قانونی وی ابلاغ نماید. 
تبصره 3- شهرداری موظف است هر سال نسبت به پلاک کوبی حداقل 20 درصد فضای سبز خود اقدام نمایند.

 

 

    ماده 11- شهرداری مکلف است از مشخصات درختان واقع در معابر، میادین، بزرگراه‌ها و بوستان‌های عمومی فهرستی شامل نوع درخت، محیط بن، محل کاشت و تاریخ گزارش تهیه و تنظیم نموده و مراتب را با پلاک کوبی روی درختان و روی ســامــانــه‌هـای مربوط (GIS و... ) منعکس نماید.

 

 

    ماده 12- به منظور حـــفــظ، نـگــهــداری و احیای باغات و زمین‌های مشجر، شورای اسلامی شهر موظف است به منظور حفظ و نگهداری بــاغــات خــصــوصــی، دســـتــورالـعــمـــل‌هـــای تشویقی برای ساخت و ساز محدود در این املاک را در چارچوب قوانین و ضوابط شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تهیه و تصویب نماید.

 

 

  ماده 13- وزارت مـســکن و شــهرســازی و شهرداری‌ها موظفند در جهت حفظ باغات مخصوصا در شهرهایی که سرانه فضای سبز آنها کمتر از استاندارد است، در مطالعات طرح جامع شهرها حتی‌الامکان باغات را در کاربری فضای سبز پیش‌بینی نمایند.

 

 

تبصره 1- شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهر شرایطی فراهم نمایند تا با خرید باغات محدوده شهر، بوستان‌های شهری در آنها احداث و در اختیار عموم قرار گیرد. 
تبصره 2- شهرداری‌ها موظفند برای حفظ باغات بزرگ شهری حتی‌الامکان حمایت‌های لازم را از مالکان آنها به عمل آورند. 
تبصره 3- شهرداری‌ها موظفند در شهرهایی که سرانه فضای سبز آنها کمتر از استاندارد است. برنامه پنج‌ساله ادواری برای حفظ و گسترش فضای سبز شهر را تهیه و به تصویب شورای اسلامی شهر برسانند.

 نقشه شهر

راه های ارتباطی

تلفن شهرداری :3-05632764091   فکس : 05632764192

تلفن روابط عمومی:05632764193    

پست الکترونیک : ereskshahrdar@gmail.com

آدرس : ارسك - بلوار امام رضا (ع)

بازدید امروز1
بازدید دیروز346
بازدید هفته347
بازدید ماه1468
کل بازدید28758